fbpx

Birželio 2 d. devintą kartą vyksiančių elektromobilių varžybų „Ignitis ON: pažink Lietuvą!“ dalyviai, vairuojantys naujausius elektromobilius, šiemet aplankys naujas vietas ir miestus. O elektrinio transporto mėgėjai turės daugiau galimybių iš arti apžiūrėti techniką ir pabendrauti su komandomis. Jei kam kyla klausimų dėl valstybės skiriamų kompensacijų elektromobilių pirkėjams, starte, finiše ir tarpiniuose finišuose į juos atsakys kartu su varžybų dalyviais keliausiantys Lietuvos respublikos Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros atstovai.

Startas Gedimino prospekte

Tradiciškai varžybos startuoja Vilniuje. Anksčiau ceremonija vykdavo Europos aikštėje, o šiemet ji persikelia į Gedimino prospektą, priešais Lukiškių aikštę. Nuo 8.00 val. čia bus išrikiuoti visi elektromobiliai, 10.00 val. Vilniaus meras Valdas Benkunskas duos starto signalą. Nors esame tvaraus transporto kelio pradžioje, bet Vilnius turi kuo pasigirti. Čia registruota daugiausiai elektromobilių Lietuvoje, įrengta daugiausiai įkrovimo stotelių. Vilniečiai ir svečiai, net neturėdami nuosavo elektromobilio, gali naudotis elektromobilių dalijimosi paslauga. Vilnius eksperimentuoja ir su mažos galios įkrovimo stotelių įrengimu ant apšvietimo stulpų. Tai, matyt, gali padėti išspręsti daugiabučių gyventojų elektromobilių įkrovimo problemą.

Tarpinis finišas „Krekenavos agrofirmoje“

Pirmasis tarpinis finišas bus fiksuojamas šalia Kėdainių įsikūrusioje „Krekenavos agrofirmoje“. Ši įmonė susipažinimui pasirinkta neatsitiktinai. Prieš ketverius metus pirmąją nuosavą saulės elektrinę įsirengusi „Krekenavos agrofirma“ toliau plėtoja elektrinės pajėgumus, nes yra užsibrėžusi tikslą per metus iš saulės pasigaminti maždaug 14 proc. viso suvartojamo elektros energijos kiekio. Bendrovė prieš pusantrų metų pasirašė 11 metų trukmės sutartį su sertifikuotu žaliosios elektros energijos tiekėju. Savo jėgomis plėtojami ir nuosavi elektros ir dujų gamybos pajėgumai. Pavyzdžiui, pernai liepą pastatyta biodujų jėgainė, naudojanti ir šalutinius gamybos produktus, ilgainiui „Krekenavos agrofirmai“ leis pakeisti vis daugiau gamtinių dujų. Biodujos patenkins iki 99 procentų savo dujų poreikio. Mėsos produktų gamintoja žaliojo kurso kryptimi nori judėti ne viena. Todėl jau du metus „Krekenavos agrofirma“ įgyvendino idėją produkcijos pardavimams skatinti ir atkreipti dėmesį, kad kiekvienas Lietuvos žmogus gali rinktis žaliąją kryptį: įsigiję „Krekenavos“ gaminių gyventojai galėjo laimėti nutolusią saulės elektrinę.

Tarpinis finišas Tauragėje

Antrą tarpinį finišą dalyviai kirs Tauragėje. Piliavietėje nuo 15 iki 16 val. išsirikiuos visi dalyviai, o smalsuoliai galės pabendrauti ir patarimų sulaukti iš geriausiai elektrinį transportą ir jo infrastruktūrą išmanančių specialistų. Organizatoriai sako, kad sustojimas šiame mieste suplanuotas todėl, kad 2021 m. Tarptautiniame transporto inovacijų forume „Žaliojo susisiekimo link“, Tauragė buvo“ pripažinta  įgyvendinusi didžiausią proveržį žaliosios infrastruktūros vystyme ir paskelbta „Žaliausia savivaldybe“. Savivaldybėje pastaraisiais metais buvo įgyvendinti plataus masto pokyčiai: įrengtos elektromobilių įkrovimo stotelės, nupirkti nauji elektriniai autobusai, taikomas nemokamas viešasis transportas vietinio susisiekimo keliais. Tauragė buvo pirmoji savivaldybė Lietuvoje, įsigijusi elektrinį autobusą, šiuo metu mieste važinėja 8 tokios transporto priemonės, o iki metų pabaigos kursuos net 13 elektrobusų.

Taip pat Tauragės savivaldybė šiuo metu yra įrengusi 10 vietų (20 prieigų) įkrovimo, dar vieną greito įkrovimo stotelę yra įrengusi Lietuvos automobilių kelių direkcija. Iki 2030 m. Tauragės mieste ir rajono seniūnijose numatyta pastatyti iki 101 vnt. elektromobilių stotelių, kuriose vienu metu būtų galima krauti 144 elektromobilius. Planuojama įrengti 8 labai didelės galios ir 93 įprastos galios elektromobilių įkrovimo stoteles, kurių bendra galia siektų 3345 kW. Kovo 1 d. duomenimis iš viso Tauragės rajono savivaldybėje registruoti 88 elektromobiliai.

Finišas Klaipėdoje

Klaipėdoje elektromobilių varžybų dalyviai finišą pasieks 18 val. Kruizinių laivų terminale miestiečiai su naujausia technika galės susipažinti iki 19.30 val., kada prasidės nugalėtojų apdovanojimai. Klaipėdos savivaldybės transporto skyriaus vedėjas Rimantas Mockus sako, kad uostamiestis didelį dėmesį skiria transporto elektrifikacijai. „Klaipėda vienintelis miestas Lietuvoje, kuriame veiks elektrinio visuomeninio vandens transporto maršrutas. Šiemet pradės plaukti du laivai, stebėsime ar poreikis didės“,- sakė R.Mockus. Klaipėdoje šiuo metu veikia 31 įkrovimo stotelė, 3 iš jų greito įkrovimo. Senamiestyje elektromobiliams stovėjimas nemokamas. Savivaldybė planuoja iki 2030 metų įsigyti iki 50 elektrinių autobusų. Priminsime, kad Lietuviški elektriniai autobusai „Dancer“ gaminami Klaipėdos regione.